13 Ocak 2015 Salı

Rakamlarla En Çok İzlenen Yabancı Filmler ve Hobbit:Beş Ordunun Savaşı

Titanic
Hobbit:Beş Ordunun Savaşı vizyona girdiğinde 2 milyon gişeyle ülkemizde tüm zamanların en çok izlenen 3.yabancı filmi olacağı kehanetinde bulunmuştum.Zor belki de uçuk kaçık bir tahmindi.Bu yüzden de tutmadı ancak epey iyi sonuçlar aldı serinin son filmi.

3 hafta 3 günlük gişeye baktığımızda filmin 1.550.596 seyirciye ulaştığını görüyoruz.Burada sevindirici iki gelişme var.Birincisi bir önceki Hobbit filminden şu anlık 340 bin fazla gişe yaptığını görüyoruz.İkincisi ise 1.5 milyon barajını geçmesi!

Yabancı filmler için çok da kolay olmayan bu barajı bugüne kadar Titanic (1997),Avatar (2009),Buz Devri 4 (2012),Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği (2001) ve Truva (2004) geçebilmiş,2012 filmi ise 3 binlik bir farkla kaçırmıştı.1.5 milyon barajını geçen 6.
film olan Hobbit:Beş Ordunun Savaşı ilk beşe girer mi henüz bilemiyoruz fakat bunun için gerekli olan 150 binlik bir gişenin Türk filmlerinin
domine ettiği bu haftalarda gelmesi pek mümkün görünmüyor.En iyimser tahminle 1.660.000 binlik gişe olur diye düşünüyorum.Benim gibi Orta Dünya hayranlarına bu yetmez ama yine de büyük başarıdır diyebiliyoruz.

Avatar
Listenin 1.sırasında yer alan Titanic 1998 Şubatında vizyona giren ve aylarca gişeleri kasıp kavuran bir filmdi.Nitekim 16 yıldır kırılamayan bu başarının rakamı 2.844.022! Yine aynı yönetmenden çıkma Avatar ise 2.482.911 kişi tarafından izlenerek rekoru kırmaya en çok yaklaşan filmdi.İlerleyen kaç yılda bu rekor kırılır bilemiyorum ancak Türk filmlerinin iyiden iyiye gişeleri domine etmesi bunun yıllar alabileceğini de ortaya koyuyor.Ancak birileri çıkıp da yeni bir Orta Dünya benzeri bir dünya yaratır ya da dünyanın konuştuğu bir aşk hikayesi çekerse işin rengi hemen değişir.Ayrıca 2016'da vizyona girmesi beklenen Avatar 2 şu an rekoru kırmaya aday tek belirgin film
görünümünde.

Ve gelelim efsane bir diğer seriye! Animasyon sevmeyen beni bile katıla katıla güldüren ve mükemmel bir dublaja sahip serinin son filmi 2012'de 1.883.004 kişi tarafından izlenerek animasyon çıtası başta olmak üzere serinin 5.filmiyle ilgili beklentileri de epey yükseltti.İlk dört filmi üçer yıl araya giren serinin son filmi 2016'da vizyona girecek.Az önce Avatar 2'nin 2016'da vizyona girmesinin beklendiğini yazmıştım.Bu da demek oluyor ki 2016 rekorların yılı olabilir.7'den 70'e herkesi sinemalara toplayan Buz Devri'nin 5.filminin gişesini de hep birlikle göreceğiz!
Hobbit:Beş Ordunun Savaşı

Tüm zamanların en çok heyecan uyandıran serisi olan Yüzüklerin Efendisi'nin ilk filmi Yüzük Kardeşliği de listenin 4.sırasında.Diğer iki filmi de 1 milyon barajını geçen serinin en çok izlenen bu ilk filmini 1.759.705 kişi izledi.Hobbit serisi bu çıtanın altında kaldı ancak Beş Ordunun Savaşı'nın bu rakamı geçeceğine epey inanmıştım.Gerçi Hobbit'ten umut kesilmez! Hele de son filmden!

Listenin 6.sırasında yer alan Truva filmi ise özellikle Anadolu topraklarından kopan bir hikaye olduğu için Türk toplumunun filme ilgisi epey büyük oldu.Üstelik vizyona mayıs gibi seyircinin azalmaya başladığı zamanlarda vizyona girip de böyle bir gişe başarısı sağlaması ayrı bir başarı.

Ayrıca filmin kalitesi ve efsane kadrosu da gişede büyük bir etkendi.2.5 saatlik uzun süresine karşın Brad Pitt'i,Orlando Bloom'u ve daha bir sürü yıldızı görmenin engeli olmayınca 1.692.458 kişilik muhteşem gişe başarısı da gelmiş oldu.

Listenin devamını merak edenler için: http://boxofficeturkiye.com/tumzaman/?tm=1989


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder